Wypalanie

1. Przygotowanie materia│u

Exact Audio Copy umo┐liwia wypalanie p│yt. Nie jest to jednak takie proste jak w programach specjalnie do tego celu przeznaczonych. W ko±cu s│u┐y g│≤wnie do zgrywania nagra±. Wypalaµ mo┐na jedynie za pomoc▒ utworzonego automatycznie lub samodzielnie arkusza dyrektyw. Odpowiednia funkcja znajduje siΩ w menu 'NarzΩdzia' pod nazw▒ 'Wypalanie - Edytor uk│adu p│yty'. Wybranie jej nie spowoduje rozpoczΩcia wypalania lecz jedynie otwarcie edytora, do kt≤rego nale┐y wczytaµ plik obrazu.


2. Tworzenie arkusza dyrektyw

Mo┐na samodzielnie stworzyµ arkusz dyrektyw od podstaw dla nagra±, kt≤re znajduj▒ siΩ ju┐ na dysku albo dodaj▒c je kolejno, albo rΩcznie tworz▒c ca│y obraz p│yty. S│u┐y do tego edytor, kt≤ry umo┐liwia zmianΩ tytu│≤w poszczeg≤lnych nagra±, usuwanie ich oraz dodawanie nowych. DziΩki niemu mo┐na siΩ tak┐e pokusiµ o wstawienie miΩdzy nagrania przerw zawieraj▒cych na przyk│ad oklaski. Jak to zrobiµ gdy p│yta zosta│a zgrana w ca│o╢ci jako jeden wielki plik wav? Wczytaµ ten plik otwieraj▒c menu 'Uk│ad' i wybieraj▒c 'Do│▒cz pliki jako nowe nagranie (Indeks 0 i 1)'. Stan wyj╢ciowy widaµ na rysunku poni┐ej:


Z menu 'Plik' nale┐y wybraµ 'Edytuj arkusz dyrektyw'. Widaµ ╢cie┐kΩ do pliku, numer nagrania i dwa indeksy. Pierwszy to przerwa, kt≤ra zawsze znajduje siΩ przed pierwszym nagraniem i drugi - w│a╢ciwe nagranie.

Uwaga: Przed pierwszym nagraniem na p│ycie MUSI zawsze znajdowaµ siΩ dwusekundowa przerwa (czy wstΩp, jak kto woli), w przeciwnym wypadku wypalanie mo┐e siΩ nie powie╢µ. Niekt≤re nagrywarki dopuszczaj▒ wiΩksz▒ jej d│ugo╢µ, lecz ┐adna nie akceptuje mniejszej!


Teraz nagranie musi zostaµ podzielone. Je╢li p│yta ma zawieraµ CD-Tekst najpierw podaje siΩ nazwΩ wykonawcy:
  PERFORMER "NazwaWykonawcy"
NastΩpnie tytu│ p│yty:
  TITLE "Tytu│P│yty"
dopiero trzecia bΩdzie ╢cie┐ka do pliku wav i jego rodzaj
  FILE "ªcie┐ka\do\pliku" WAVE
Po niej okre╢la siΩ numer i rodzaj nagrania:
  TRACK 01 AUDIO
Dalsze dwie linie to powt≤rzenie w odwrotnej kolejno╢ci wykonawcy i tytu│u, ale dotycz▒ce ju┐ nie p│yty, lecz nagrania:
  TITLE "Tytu│Nagrania1"
  PERFORMER "WykonacaNagrania1"
To jest miejsce, gdzie zaczyna siΩ pierwsze nagranie:
  INDEX 01 00:00:00
Teraz nadesz│a pora na drugie nagranie:
  TRACK 02 AUDIO
Znowu, jak poprzednio trzeba podaµ tytu│ i wykonawcΩ nagrania - tym razem drugiego -
  TITLE "Tytu│Nagrania2"
  PERFORMER "WykonacaNagrania2"
i ustawiµ koniec pierwszego nagrania, a zarazem pocz▒tek przerwy, na przyk│ad:
  INDEX 00 04:58:30
Koniec przerwy wypad│ przyk│adowo tu:
  INDEX 01 05:04:20<br> Zaczyna siΩ trzecie nagranie:
  TRACK03 AUDIO
  TITLE "Tytu│Nagrania3"
  PERFORMER "WykonacaNagrania3"
Czasy w tym wypadku s▒ czasami absolutnymi - czyli liczonymi od pocz▒tku p│yty Pliku). Aby wiΩc we w│a╢ciwe miejsca wstawiµ zako±czenia nagra± trzeba zsumowaµ czasy ich trwania. Czyli koniec nagrania drugiego to bΩdzie ju┐ na przyk│ad
  INDEX 00 09:11:40
a pocz▒tek trzeciego
  INDEX 01 09:26:20
Podzia│ pliku mo┐e wiΩc wygl▒daµ tak, jak na rysunku:


»eby siΩ nie pogubiµ nale┐y pamiΩtaµ, ┐e przerwa wstawiana jest PRZED nagraniem i jest traktowana jako jego czΩ╢µ sk│adowa. Natomiast przy zgrywaniu do│▒czana jest do KO╤CA nagrania. Przerwy (czy wstΩpu, jak kto woli) przed pierwszym nagraniem na p│ycie nie czyta »ADEN odtwarzacz (oczywi╢cie dop≤ki mu siΩ nie w│▒czy przewijania wstecz). Pomoc▒ bΩdzie to, ┐e w ka┐dej chwili mo┐na obejrzeµ efekty pracy w g│≤wnym oknie edytora, ods│uchaµ i skorygowaµ wprowadzone warto╢ci. Mo┐na tak┐e przes│uchaµ ca│y plik i wynotowaµ czasy zako±czenia i rozpoczΩcia nagra±. Ko±cowy efekt wygl▒da nastΩpuj▒co:


Powy┐szy opis dotyczy│ ca│ej p│yty nagranej jako pojedynczy plik wav. Gdy p│ytΩ zgrano do osobnych plik≤w spos≤b postΩpowania jest analogiczny, ale tu sprawa siΩ komplikuje o tyle, ┐e dodatkowo trzeba uwa┐aµ, kt≤rego pliku modyfikacje dotycz▒, aby nie porobiµ przerw w niezamierzonych miejscach i zbyt d│ugich. Natomiast upraszcza siΩ sprawa okre╢lania czasu rozpoczΩcia nagrania - ka┐de startuje od pozycji 00:00:00 (chyba, ┐e z jakich╢ powod≤w przerwa ma zawieraµ fragment nagrania). Poni┐szy przyk│ad powinien rozwiaµ wszelkie w▒tpliwo╢ci:

PERFORMER "Grand Funk Railroad"Nazwa wykonawcy
TITLE "Caught In The Act"Tytu│ p│yty
FILE "E:\Caught In The Act\01 Foot Stompin Music.wav" WAVELokalizacja pliku pierwszego nagrania
TRACK 01 AUDIOPierwsze nagranie
TITLE "Foot Stompin' Music"Tytu│ pierwszego nagrania
PERFORMER "Grand Funk Railroad"Wykonawca pierwszego nagrania
INDEX 01 00:00:00Pocz▒tek pierwszego nagrania
TRACK 02 AUDIODrugie nagranie
TITLE "Rock & Roll Soul"Tytu│ drugiego nagrania
PERFORMER "Grand Funk Railroad"Wykonawca drugiego nagrania
INDEX 00 04:08:00Pocz▒tek przerwy po PIERWSZYM nagraniu - w obrΩbie pierwszego pliku!
FILE "E:\Caught In The Act\02 Rock & Roll Soul.wav" WAVELokalizacja pliku drugiego nagrania
INDEX 00 00:00:00Przerwa ma obejmowaµ tak┐e pocz▒tek drugiego nagrania, wiΩc drugi plik rozpoczyna siΩ indeksem 0
INDEX 01 00:01:50Pocz▒tek drugiego nagrania w obrΩbie drugiego pliku
TRACK 03 AUDIOTrzecie nagranie
TITLE "Closer To Home"Tytu│ trzeciego nagrania
PERFORMER "Grand Funk Railroad"Wykonawca trzeciego nagrania
INDEX 0003:51:50Pocz▒tek przerwy po DRUGIM nagraniu w obrΩbie drugiego pliku
FILE "E:\Caught In The Act\03 Closer To Home.wav" WAVELokalizacja pliku trzeciego nagrania
itd.i tak dalej

3. Wypalanie

Po zako±czeniu modyfikacji mo┐na ods│uchaµ ca│y projekt dok│adnie tak, jak zostanie wypalony i ewentualnie poprawiµ czasy rozpoczΩcia i zako±czenia poszczeg≤lnych nagra± - rzut oka na pozycjΩ "Czas" pozwoli zorientowaµ siΩ gdzie i ewentualnie o ile skorygowaµ wprowadzone warto╢ci. Mo┐na tak┐e poszczeg≤lne czΩ╢ci wielow▒tkowego nagrania rozdzieliµ indeksami. Wystarczy po prostu wpisaµ INDEX z kolejnym dwucyfrowym numerem (pamiΩtaj▒c, ┐e INDEX 00 to przerwa) i okre╢liµ miejsce, gdzie ma siΩ on znale╝µ (oczywi╢cie w obrΩbie nagrania). Maksymalnie mo┐na wstawiµ 99 indeks≤w.

Gdy ju┐ wszystko jest przygotowane i zgodne z oczekiwaniami czas przyst▒piµ do wypalania - w menu 'P│yta' nale┐y wybraµ 'Wypalaj...' i czekaµ na rezultat. Sam proces wypalania mo┐na przeprowadziµ na dwa sposoby. Albo powierzyµ go wewnΩtrznym procedurom wbudowanym w EAC'a (bardziej stabilnym), albo skorzystaµ z zewnΩtrznego programu linii polece± CDRDAO, kt≤ry z kolei obs│uguje wiΩksz▒ liczbΩ nagrywarek. DecyzjΩ, kt≤ry program wybraµ nale┐y podj▒µ przed rozpoczΩciem wypalania w│▒czaj▒c lub wy│▒czaj▒c opcjΩ znajduj▒c▒ siΩ w menu 'EAC', 'Opcje EACa' na karcie 'Wypalanie'.

Menu 'P│yta' zawiera tak┐e inne przydatne funkcje zwi▒zane z wypalaniem, jak test pojemno╢ci no╢nika ('Testuj pojemno╢µ no╢nika...') i kasowanie p│yty CD-RW ('Szybkie kasowanie CD-RW').

4. Wykrywanie zawarto╢ci p│yty

Funkcja rΩcznego wykrywania zawarto╢ci p│yty ('Zmiany w TOC' -> 'Odzyskaj prawid│owy TOC') mo┐e byµ u┐yta dla uszkodzonych p│yt i gdy nagrania maj▒ nieprawid│owe czasy trwania lub gdy zg│aszaj▒ siΩ jako dane. Przydaje siΩ tak┐e do omijania zabezpiecze±. Czasami napΩd bez u┐ycia tej opcji nie zobaczy p│yty. Jedynym wymogiem w tej sytuacji jest, aby potrafi│ wykrywaµ przerwy w trybie B (co sprawdza siΩ i ustawia w 'Opcjach napΩdu' na karcie 'Wykrywanie przerw').